poniedziałek, 2 września 2013

ISLAM...- co to za religia?


Islam...dlaczego?


Islam   jest religią wszystkich Proroków począwszy od Adama a skończywszy na Muhammadzie (Niech Pokój będzie im wszystkim). Islam został zaakceptowany przez Boga jako religia dla całej ludzkości i jest ostatecznym, pełnym Objawieniem, które Allah przekazał Muhammadowi – ostatniemu Wysłannikowi Boga, a Koran jest ostatnią Objawioną Księgą zesłaną przez Boga.


Islam...dla kogo?


Islam jest religią przeznaczoną dla każdego człowieka, którego Bóg powołał do życia, obdarzył rozumem i któremu otworzył serce na prawdziwa wiarę.


Islam...kiedy?


Słuchaj głosu swojego serca, odpowiedz na wezwanie Boga: „Panie Nasz! Oto my usłyszeliśmy Wołającego, wzywającego do wiary: „Wierzcie w swojego Pana! - i uwierzyliśmy. Panie Nasz, wybacz nam nasze grzechy i wymaż nasze złe uczynki, a w (chwili) śmierci zabierz nas do siebie z prawdziwie pobożnymi i cnotliwymi” [3:193]


Co należy uczynić, aby zostać muzułmaninem/muzułmanką?


Aby to uczynić, wystarczy powiedzieć (najlepiej po arabsku): Aszhadu an la illaha illa-llah, ła aszhadu an-na Muhammadan rasulu-llah. (Co oznacza: Oświadczam, że nie ma boga oprócz Boga Jedynego i że Muhammad jest Jego ostatnim Wysłannikiem).

Dobrze jest również wyznać: Wierzę w Allaha (Boga Jedynego), Jego aniołów, Księgi, Proroków, w Dzień Sądu Ostatecznego oraz dobre i złe przeznaczenie. Składam obietnicę, że nie będę czcił nikogo innego oprócz Allaha, modlił się regularnie (5 razy w ciągu dnia), płacił zakat (rodzaj jałmużny) i będę posłuszny Bogu. Chwalmy Boga, który doprowadził mnie do wiary.


Czym jest Islam?


Religia islamu składa się z trzech głównych części:

  1. Szahada (wyznanie wiary)
  2. Wiara
  3. Czyny obowiązkowe
Wyznanie wiary zostało omówione w poprzednim punkcie.

Wiara oznacza wierzyć w Boga Jedynego, w Aniołów, w Księgi objawione, w Proroków, Dzień Sądu Ostatecznego oraz w przeznaczenie.

Obowiązkowymi uczynkami jest Salat (modlitwa), Zakat (jałmużna), Saum (post) oraz Hajj (pielgrzymka)


Co oznacza wiara w Allaha?

Jako muzułmanie wierzymy, że Allah jest Jedynym Bogiem, naszym Panem i Stwórcą wszystkiego. Nawet aniołowie i prorocy są jedynie stworzonymi przez Niego sługami, wypełniającymi Jego wolę. Wśród nich są także Jezus i Muhammad (pokój niech będzie z nimi), którzy nie posiadają w sobie żadnych boskich pierwiastków. Tylko Allah jest Jedynym Bogiem: Żyjącym, Samowystarczalnym, Wiecznym, Pierwszym bez początku i Ostatnim bez końca, Słyszącym i Widzącym wszystko, Najłaskawszym i Najmiłosierniejszym, Mającym na wszystko wpływ. Posiada On najpiękniejsze imiona i najszlachetniejsze cechy. Dlatego też nie wolno czcić ani modlić się do nikogo innego oprócz Niego.
Co oznacza wiara w aniołów?

Bóg stworzył aniołów, aby Go czcili i wypełniali Jego nakazy. Allah mówi w Koranie: „O wy, którzy wierzycie! Strzeżcie siebie i swoje rodziny (poprzez dyscyplinę wiary islamskiej i uwielbianie Boga) przed Ogniem, którego paliwem są istoty ludzkie i kamienie. Nad nim ustanowieni są aniołowie srodzy i dokładni (w wykonywaniu rozkazu ukarania), którzy nie są nieposłuszni wobec Boga, cokolwiek im nakaże, i wykonują wszystko to, co jest im nakazane (aby wykonali)” [Koran 66:6]

Jednym z aniołów jest Archanioł Gabriel, który przyniósł Objawienie Prorokowi Muhammadowi (Niech będzie z nim pokój). Innym aniołem jest Michał nadzorujący opady deszczu, kolejnym jest 'Anioł śmierci' odpowiedzialny za wzywanie dusz, których nadszedł czas odejścia z ziemskiego świata.
Aniołowie są sługami uhonorowanymi przez Boga, nie uznajemy ich za synów czy córki Boga.
Allah (Niech będzie pochwalony) mówi:
Lecz przecież niektórzy mówią: 'Miłosierny (Bóg) wziął sobie potomka'. Niech będzie Mu chwała (że jest całkowicie ponad tym!) Przeciwnie, ci (aniołowie, których oni traktują jako potomstwo Boga) są tylko Jego zacnymi sługami. Oni mówią jedynie to, co On im powiedział i co im pozwala mówić. I działają na jego rozkaz. On wie, co jest przed nimi i co jest za nimi (zna ich przyszłość i przeszłość, to, co oni wiedzą i co jest przed nimi ukryte). I oni nie mogą się wstawiać za nikim prócz Jego wierzących sług – tych, z których On jest zadowolony. I drżą z bojaźni przed Nim. Jeśliby ktoś z nich próbował powiedzieć: „Ja jestem bogiem, poza Nim”, to my odpłacilibyśmy mu Piekłem. W ten sposób pospłacamy wszystkim takim nikczemnikom” [Koran 21:26-29]
Co oznacza wiara w święte Księgi?

Muzułmanie wierzą, że Allah zesłał je wybranym przez siebie wysłannikom, aby przekazali oni ich treść ludziom. Księgi te zawierają słowa Boga. Wśród nich są:
1. Zwoje Abrahama
2. Tora przekazana Mojżeszowi
3. Psalmy Dawida
4. Ewangelia Jezusa
5. Koran objawiony Muhammadowi
Koran jako ostatnia Księga Objawiona potwierdza prawdę zawartą we wcześniejszych Księgach oraz je zastępuje.
Allah (swt) mówi: "Zesłaliśmy ci (o, Wysłanniku) Księgę z prawdą (uosabiającą prawdę, w której nie ma żadnego fałszu) potwierdzającą (Boskie autorstwo i prawdy wciąż zawarte w tym), co z Księgi zostało objawione przed nią i ją  strzegącą" [Koran, 5:48]
Bóg objawił Koran w języku arabskim i obiecał, że uchroni go od ludzkich zmian i modyfikacji, którym poddane zostały wcześniejsze Księgi.

Co oznacza wiara w proroków? 
Spośród wielu ludzi Allah (swt) wybrał Proroków, którym przekazał objawienie, a wśród nich wyróżnił Wysłanników, którym przekazał Prawo nakazując im postępować według niego oraz głosić i wyjaśniać je ludziom. Najważniejszymi Wysłannikami Boga byli: Noe (Nuh), Abraham (Ibrahim), Mojżesz (Musa), Jezus (Isa) oraz Muhammad.
Za pierwszego proroka Islamu (jako religii uznającej wiarę w Jedynego Boga) był Adam, Muhammad natomiast jest określany mianem 'pieczęci proroków', gdyż jest on ostatnim wysłannikiem Boga.
Co oznacza wiara w Dzień Ostateczny?
Muzułmanie wierzą, że po życiu ziemskim czeka ich życie po śmierci. W dniu Sądu  Ostatecznego Bóg zbierze wszystkich ludzi, aby ich rozliczyć z wiary i uczynków. Allah (swt) mówi: "I kto występował (przeciwko Bogu) i wolał życie tego świata - tego (ostatecznym) schronieniem będzie Ogień Palący. Co zaś do tego, który żył w bojaźni przed swym Panem, będąc zawsze świadom tego, że On go widzi i że stanie przed Nim (na Tamtym Świecie), i powstrzymywał swoją zmysłową naturę od żądz i kaprysów, zaiste - tego (ostatecznym) schronieniem będzie Raj" [Koran, 79:37-41]


Jakie są rodzaje czynów w Islamie?

Można je podzielić na 2 kategorie:

a) 'Ibadat - są to określone rytuały oraz obowiązki związane z kultem religijnym takie jak salat (modlitwa), zakat (jałmużna) i hajj (pielgrzymka)

b) Mu'amalat - w ich skład wchodzą wszelkie czynności indywidualne, których wykonywanie związane jest z rodziną, społeczeństwem lub całą 'ummą'.

Samych filarów Islamu jest 5: shahada (wyznanie wiary), salat (modlitwa), zakat (jałmużna), siyam (post), hajj (pielgrzymka).

Jakie jest znaczenie 'shahady' (wyznania wiary)?

Ash-shahada oznacza wypowiedzenie, szczerze i z wewnętrznym przekonaniem, następujących słów:

'Asz-hadu an la'illaha illa llah..." - Wyznaję, że nie ma boga oprócz Boga Jedynego - ta część wyraża wiarę w istnienie Boga Jedynego (Allah), Jego jedność oraz słuszność oddawania czci i posłuszeństwo wyłącznie Jemu.
...ła aszhadu anna Muhammadan rasulu-llah" - i wyznaję, że Muhammad jest Jego Wysłannikiem - tu muzułmanin wyraża wiarę w to, iż Muhammad jest wysłannikiem Boga oraz przeświadczenie, że Koran (słowa Allah) oraz sunna (tradycja Proroka) tworzą integralny i wszechstronny przewodnik, który kieruje ludzkim życiem we właściwy sposób.

Ile razy dziennie się modlimy?

Muzułmanie modlą się 5 razy dziennie w różnych porach dnia i nocy:

1. Fajr -  modlitwa o świcie.
2. Zhuhr - modlitwa południowa
3. Asr - modlitwa popołudniowa
4. Maghrib - modlitwa wieczorna
5. Isza - modlitwa nocna

Jakie są wymogi modlitwy (czego wymaga przygotowanie do modlitwy)?

Aby się modlić muzułmanin musi zadbać o to, aby jego ciało, ubranie oraz miejsce, w którym zamierza się modlić były czyste.

Co to jest al.-Taharat?

'Taharat' to czystość rytualna. Istnieją 2 rodzaje 'taharat":

a) Wudu ( mała/częściowa ablucja)
b) Ghusl (pełna/całkowita ablucja)

'Wudu' wykonuje się następująco:

Należy powiedzieć: Bismillahi r-rahmani r-rahim (w imię Boga, Miłosiernego, Litościwego) i posiadać intencję wykonania modlitwy (niyyah) np.wystarczy pomyśleć, że chcemy się modlić daną modlitwę. Następnie:
1. Umyj dłonie, wypłucz usta i oczyść wnętrze nosa wodą.
2. Umyj twarz
3. Umyj przedramiona wraz z łokciami (zacznij od prawego przedramienia)
4. Przetrzyj wodą głowę oraz wnętrze uszu.
5. Umyj stopy do kostek (poczynając od prawej stopy)
6. Powiedz szahadę.

Wudu nie musi być powtórzone tak długo, jak długo jest ważne, kiedy zostanie unieważnione należy przed kolejną modlitwą je powtórzyć. Wudu przerywa długi sen, wydalenie gazów, moczu lub kału.


'Ghusl' natomiast należy wykonać kiedy odbyło się stosunek seksualny, po samoczynnym wytrysku nasienia u mężczyzn oraz po odbytej miesiączce u kobiet. 'Ghusl' polega na umyciu całego ciała czystą wodą.

Jak się wykonuje 'salat' (modlitwę)?

Najlepiej wykonywać ją wspólnie z innymi wiernymi w meczecie. Taka modlitwa jest wynagradzana bardziej, poza tym dla konwertytów jest to okazja do jej nauki.
Jeśli modlimy się sami, przestrzegamy następujących czynności:

1. Upewnij się, że twoje ciało, ubranie i miejsce modlitwy jest czyste.
2. Stań twarzą w kierunku 'qibli, która jest kierunkiem świętego meczetu w Mekce.
3. Podnieś dłonie do ramion i powiedz takbir : Allahu akbar (Allah jest Największy)
4. Połóż swoje dłonie na klatce piersiowej, prawa dłoń niech przykrywa lewą.
5. Wyrecytuj surę Al.-Fatiha (Surę Otwierającą):

"Bismillahi rrahmani rrahim - Alhamdulillahi rabbi 'alamin - Arrahmani rrahim - Maliki jałmiddin - Ijaka naabudu ła ijaka nastaain - ihdina ssirata-l-mustaqiim - Ssiratal alladina 'ana'amta alajhim, ghajril maghdubi 'alajhim ła ddalin. Amin."


6. Wyrecytuj dowolną surę z Koranu lub jej fragment np. surę Al.-Ikhlas (Szczerość Wiary):
"Bismillahi rrahmani rrahim - Qul huła Allahu ahad - Allahu ssamad - Lam jalid ła lam julad ła lam jakun lahu kufułan ahad"


7. Zrób skłon (ruku) opierając dłonie na wysokości kolan  i w czasie jego trwania mów 3 razy: 'Subhana rabbija al.-adiim" (Chwała niech będzie Największemu Bogu), następnie wyprostuj się i w tej pozycji powiedz: 'Sami'a Llahu liman hamida! Rabbana ła laka alhamd' (Bóg wysłuchuje tych, którzy się do Niego zwracają! Panie Nasz, chwała Tobie). Następnie powiedz 'Allahu akbar' i wykonaj czołobicie tak, aby twarz (czoło i nos), dłonie, kolana i palce u stóp spoczywały na ziemi. W tej pozycji wypowiadaj 3 razy: 'Subhana rabbijal 'Ala'. Podnieś się z pozycji 'sudżud' (czołobicia) do pozycji siedzącej mówiąc: Allahu Akbar, a siedząc wypowiadaj: 'Rabbi ghfirli ła rhmani' (O Panie mój, wybacz mi, zlituj się nade mną!). Po tym wykonaj drugie czołobicie wraz z wypowiedzeniem 'Allahu akbar' a w czasie trwania w sudżud mówiąc 3 razy: 'Subhana rabbijal 'Ala'. Po tym wstań do pozycji stojącej z 'Allahu akbar' na ustach i wykonaj to samo jeszcze raz.
Po zakończeniu drugiego czołobicia, wykonany jest jeden 'rakat'. Kiedy zakończysz drugi 'rakat' pozostań w pozycji sudżud i wyrecytuj 'taszahhud' oraz modlitwę Abrahama:


At-tahijatu lil-lahi łas-salałatu łattajjibatu, assalamu alajka ajjuhan nabiju ła rahmatullahi ła barakatuhu, assalamu alajna ła ala 'ibadil-llahi s-salihin. Aszhadu an la illaha illa llah ła aszhadu anna muhammadan abduhu ła rasuluh" 

Cała cześć, modlitwy i wszystko związane z czcią, należą się Allah,niech będzie z tobą, o Proroku, pokój, miłosierdzie Allah i Jego błogosławieństwo, pokój niech będzie z nami wszystkimi, prawymi sługami Allah. Zaświadczam, że nie ma boga poza Allah i zaświadczam, że Muhammad jest Sługą i Wysłannikiem Allah.
"Allahumma salli 'ala Muhammad ła 'ala ali Muhammad, kama salajta 'ala Ibrahim ła 'ala ali Ibrahim ła barik 'ala Muhammad ła 'ala ali Muhammad, kama barakta 'ala Ibrahim ła 'ala ali Ibrahim fil 'alamina innaka hamidun madżid"
O Allah, pobłogosław Muhammadowi  i jego rodzinie tak, jak pobłogosławiłeś Abrahamowi
i jego rodzinie, bądź miłościwy dla Muhammada i jego rodziny, tak, jak byłeś miłościwy dla Abrahama i jego rodziny. Zaprawdę, Ty jesteś Wychwalony, Wspaniały.

Dlaczego się modlimy?

Muzułmanin przestrzega modlitwy, aby okazać Allah (swt) swe oddanie i posłuszeństwo. Modlitwa jest jedną z największych form czci, która podoba się Bogu. Poprzez modlitwę dziękujemy Stwórcy za wszelkie łaski i prosimy Go o dalsze błogosławieństwo, pomoc oraz przewodnictwo w naszym ziemskim życiu.

Co rozumiemy poprzez 'zakat'?

Termin 'zakat' pierwotnie oznacza wzrost oraz czystość (oczyszczenie). I prawie muzułmańskim dotyczy oddania każdego roku pewnego procentu swojego majątku na cele charytatywne i dobroczynne. Na przykład jeśli w ciągu danego roku osiągniemy ilość pieniędzy równoważną wartości 85 gram złota, to musimy zapłacić z tego 2,5% zakat.
Pieniądze uzyskane z zakatu są przeznaczone dla biednych i potrzebujących muzułmanów, dla tych, którzy popadli w długi i nie są w stanie ich spłacić, mogą też być pomocą finansową dla konwertytów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji itp.

Dlaczego płacimy 'zakat'?

Dlatego, aby okazać posłuszeństwo Bogu, który nakazał nam to czynić i powiedział, że kocha tych, którzy wspomagają potrzebujących. Również po to, aby okazać swoją wdzięczność wobec Allah, dzięki któremu otrzymaliśmy wszelkie dobra. Zakat jest także formą uzyskania równowagi, oczyszczenia i uleczenia siebie z egoizmu i chciwości.

Co oznacza 'sawm' (siyam)?

W miesiącu Ramadan (dziewiątym miesiącu muzułmańskiego kalendarza księżycowego) muzułmanie poszczą okazując posłuszeństwo Bogu oraz wdzięczność za łaskę zesłania Koranu.
W czasie postu wierni powstrzymują się od jedzenia, picia oraz stosunków seksualnych od wschodu do zachodu słońca. Należy też oddalić się od popełniania wszelkich grzechów np. kłamstwa, oszustwa, kradzieży, obmawiania, przeklinania itd.
Z postu mogą być zwolnione osoby chore, podróżujące, kobiety w czasie ciąży, karmiące, w czasie połogu i miesiączki, muszą one jednak odrobić post w innym, dogodnym dla siebie czasie.
Ramadan kończy się świętem Eid al-Fitr (święto zakończenia postu). Pierwszy dzień Eid al-Fitr przypada na pierwszy dzień kolejnego miesiąca kalendarza muzułmańskiego - Shawwal. Muzułmanie zbierają się na modlitwę świąteczną, która odbywa się rano, dziękują Bogu za łaskę i wytrwałość w poszczeniu, za to że mogli wypełnić ten ważny, religijny obowiązek tak jak Allah nakazał w Koranie:
"O wy, którzy wierzycie! Przepisany jest wam post, tak jak był przepisany tym przed wami, abyście zasłużyli na Bożą ochronę (przed pokusami cielesnymi) i byście stali się pobożni." (2:183)

Ponadto Allah (swt) mówi na temat miesiąca postu:

"Miesiąc ramadan (to miesiąc), w którym zesłany został Koran jako przewodnictwo dla ludzi i jako jasna prawda przewodnictwa, i jako rozróżnienie (pomiędzy prawdą a kłamstwem). Dlatego kogo spośród was zastanie ów miesiąc, ten musi pościc; a kto jest tak chory, że nie może pościć, albo jest w podróży (to obowiązuje go ta sama) liczba innych dni. Bóg chce wam ułatwić a nie chce wam utrudnić; tak byście mogli wypełnić liczbę dni wymaganych; i wysławiajcie Boga, gdyż was prowadził, i byc może (w ten sposób) okażecie (Mu) wdzięczność." (2:185)


Dlaczego pościmy?

Muzułmanie powinni pościć ze względu na nakaz Allah (swt), który kocha poszczących, aby okazać Mu wdzięczność za zesłanie Koranu, za wszelkie błogosławieństwa i łaski, prosić Go o wybaczenie grzechów. Powstrzymywanie się od jedzenia i picia pozwala nam też poczuć sytuację tych, którzy na co dzień cierpią głód i biedę. W ten sposób stajemy się wrażliwsi na potrzebujących. Post wzmaga też w człowieku poczucie szczerości, cierpliwości, dyscypliny, porusza jego sumienie, wpływa też pozytywnie na zdrowie i samopoczucie. Właściwie praktykowany post zostanie oczywiście wynagrodzony przez Allah (swt).

Co oznacza "hajj" (hadżdż)?

Termin hadżdż oznacza pielgrzymkę do Mekki. Odbycie jej przynajmniej raz w życiu jest obowiązkiem każdego wyznawcy Islamu (o ile posiada on środki na jego zrealizowanie). Obrzędy związane z pielgrzymką rozpoczynają się w pierwszej części miesiąca Dhu-l-hijjah (jest to ostatni miesiąc kalendarza muzułmańskiego). W 9 dniu tego miesiąca pielgrzymi zbierają się na wzgórzu Arafat, gdzie składają modlitwy i prośby do Boga. Kolejny dzień jest dniem Eid Al-Adha czyli świętem Ofiarowania, składa się wtedy ofiary ze zwierząt na pamiątkę ofiary złożonej przez proroka Abrahama. Po złożeniu ofiar pielgrzymi udają się do Mekki, aby siedmiokrotnie okrążyć Kaabę (tawaf).

Dlaczego wykonujemy "hajj"?

Ponieważ jest to jeden z obowiązków muzułmanina, to po pierwsze. Poprzez pielgrzymkę oczyszczamy się wewnętrznie, staramy się być lepszymi ludźmi, dziękujemy Bogu za opiekę, zdrowie i wszelkie inne błogosławieństwa. W czasie hadżdżu mamy możliwość modlić się w świętym miejscu, zobaczyć na własne oczy Kaabę (pierwszą świątynię Boga Jedynego), w kierunku której odmawiamy codzienne modlitwy, odwiedzić ziemię po której chodził prorok Abraham i jego pierwszy syn Ismael, na której prorok Muhammad otrzymał objawienie, mamy możliwość poznać braci i siostry z całego świata, doświadczyć uniwersalizmu Islamu.

Rozpoczęcie nowego życia

Przyjęcie Islamu i stanie się muzułmaninem sprawia, że stajemy się niejako 'tabula rasa', gdyż Allah (swt) wybacza nam wszystkie grzechy, które popełniliśmy przed konwersją. Otrzymujemy czystą kartkę, na której nasze uczynki będą zapisywane od nowa. Aby były to same dobre czyny, nasza wiedza o Islamie powinna być przede wszystkim stale powiększana. A w jaki sposób ją zdobędziemy i będziemy umacniać się w wierze? Poprzez lekturę Koranu i  sunny oraz ich właściwie opracowane interpretacje, lekturę biografii Proroka Muhammada, wszystkich pozostałych Wysłanników Boga, poprzez uczestnictwo w dżumu'a (modlitwie piątkowej), świętach muzułmańskich, wykładach i spotkaniach dla muzułmanów. Konieczna jest także lektura książek o tematyce islamskiej dotyczącej historii Islamu, prawa, sposobu życia, rytuałów religijnych itd.


Opracowanie na podstawie książki 'This is Islam', autor: dr Khaled M. Mouharram
Tłumaczenie: Anna Miriam